Суббота, 20.04.2024, 01:01Главная | Регистрация | Вход

Исцеление     

Вход

Опрос

Оцените мой сайт
Всего ответов: 50

Реклама

Наш банер



Раздел
Главная » Статьи » Растения на Т

ТЕРЕН ЗВИЧАЙНИЙ

ТЕРЕН ЗВИЧАЙНИЙ,  терновник;  тёрн колючий  Primus spinosa, синоніми: P.  stepposa, P. moldavica —  колючий, відстовбурчено-розгалужений кущ або невелике (1 —  4 м заввишки) дерево родини  розових. Листки чергові, прості,  видовжені або видовженооберненояйцевидні, при основі клиновидні, городчасто-пилчасті (зубчики залозисті), в молодому віці  з обох боків опушені, пізніше —  зверху голі. Квітки правильні,  двостатеві, одиничні, рідше по 2 —  З, на коротких голих квітконіжках; віночок білий або зеленуватий, з п'ятьма видовженими тупими пелюстками. Плід — куляста  або округлоконічна соковита чорна, з восковою поволокою кістянка. Цвіте у квітні — травні. Плоди  достигають у вересні.  

Поширення. Терен звичайний росте по всій території України на узліссях, по чагарниках, балках,  долинах річок.  Заготівля і зберігання. З лікувальною метою використовують  квітки (Flores Pruni spinosae),  листя (Folia Pruni spinosae), плоди  (Fructus Pruni spinosae), кору гілок  (Cortex Pruni spinosae) і коріння  (Radix Pruni spinosae) терну. Квітки заготовляють в період повного  цвітіння рослини. Як тільки рослина відцвіте, одразу приступають  до заготівлі листя. Зібрану сировину розкладають тонким шаром  на папір чи тканину й висушують під укриттям на вільному  повітрі або в приміщенні з доброю  вентиляцією. Плоди збирають восени у зрілому стані й використовують свіжими (перебрані плоди зсипають у дерев'яні діжки,  накривають зверху вологою тканиною і зберігають у погребі),  переробляють на киселі, компоти,  повидло, настойки на вині чи горілці або сушать на сонці, під наметами чи в сушарках при температурі 45—50°. Сухих плодів виходить 25 % . Коріння терну також  заготовляють восени. Його викопують, обтрушують з нього землю,  миють у холодній воді, розрізують на куски і, розстеливши тонким шаром у теплому провітрюваному приміщенні, сушать (щоб  прискорити сушіння, товще коріння розщеплюють уздовж). Кору  збирають навесні, з молодих бокових гілок (правила заготівлі  й сушіння див. у статті Дуб звичайний). Готову сировину зберігають у сухому провітрюваному  приміщенні. Рослино неофіцинальна.  

Хімічний склад. Плоди терну містять дубильні (1,7 % ) й ароматичні  речовини, пектини (до 1 % ), яблучну кислоту (3,3 % ), вітамін С  (32,6 мг% ), цукри (5,5—8,8 % ), глікозид пруназин, червоний барвник  та мінеральні солі; квітки — ефірну олію, ціаногенний глікозид,  флавоновий глікозид кемпферин  і його аглікон кемпферол, віск та  мінеральні солі; листя — дубильні  речовини (3,42 % ), вітамін С  (108,5—157,9 мг% ), яблучну кислоту, пектини та глікозид пруназин. У корі с значна кількість  дубильних речовин (3—5 % ), а в  корінні знайдено флавоноїди.  

Фармакологічні властивості і використання. Фармакологічна дія  різних частин рослини не однакова й залежить від кількісного  і якісного складу тих біологічно  активних речовин, що в них є.  Плоди терну (свіжі, перероблені  на киселі, компоти, повидло і настойки, у вигляді відвару або екстракту) виявляють в'яжучу дію  й рекомендуються для вживання  при розладах шлунка і кишок:  неспецифічних виразкових колітах, дизентерії, харчових токсикоінфекціях і кандидозах. Лікувальним напоєм при кишкових  інфекційних захворюваннях вважається і тернове вино. Свіжий  сік плодів корисно пити при жовтяниці. Препарати з квіток регулюють перистальтику кишок, діють як сечогінний, потогінний  і гіпотензивний засіб, поліпшують, як і препарати з плодів терну,  обмін речовин і показані при гастриті, спастичному коліті внаслідок атонії кишок, циститі, набряках, нирковокам'яній хворобі, ревматизмі, при фурункулах та інших  гноячкових захворюваннях шкіри,  при запаленні слизових оболонок  рота, горла і стравоходу. Застосовують квітки терну і в гомеопатії. Чай з листя терну має легку  проносну властивість, підвищує  діурез, поліпшує обмін речовин,  діє як відхаркувальний засіб.  Його п'ють при хронічних запорах, нефролітіазі, циститі, аденомі  простати й висипах на шкірі.  Чай з листя вважається корисним  для людей, які ведуть сидячий  спосіб життя. Кору й коріння, що  мають потогінні й жарознижувальні властивості, вживають у  вигляді відвару при підвищеній  температурі тіла. Зовнішньо відвар кори або коріння застосовують як протизапальний засіб  для спринцювань при білях.  Лікарські форми і застосування.  ВНУТРІШНЬО —настій плодів (2 столові ложки сушених плодів на 500 мл  окропу, варити 10 хвилин) по півсклянки 4 рази на день до їди; 6—  8 сушених плодів заливають склянкою окропу, варять до зменшення води на одну третину, проціджують  і одержаний екстракт випивають за  день за 3—4 прийоми; настій квіток  (2 столові ложки сировини настоюють  1 годину на 400 мл окропу, проціджують) по півсклянки 4 рази на день  до їди; холодний настій (2 чайні ложки  квіток настоюють 8 годин на склянці  холодної кип'яченої води, проціджують) по третині склянки 3 рази на день;  столову ложку суміші (порівну) квіток  терну звичайного, трави звіробою звичайного і кореневищ з корінням валеріани лікарської настоюють на склянці окропу до охолодження, проціджують і випивають перед сном при олігоменореї центрального генезу; столову  ложку суміші квіток терну колючого,  коріння ревеню тангутського й оману  високого, кори крушини ламкої і листя  м'яти перцевої, взятих у співвідношенні  2:2:2:3:2, кип'ятять 10 хвилин у  300 мл води, проціджують і одержаний настій п'ють по півсклянки 3 рази  на день при спастичному коліті; сушене  листя терну заварюють і п'ють як чай;  відвар кори або коріння (5 г сировини  на 200 мл окропу, кип'ятити 15 хвилин) п'ють ковтками не дозуючи.  ЗОВНІШНЬО — спринцювання відваром кори або коріння (готують, як у попередньому прописі). 
Категория: Растения на Т | Добавил: Fox (16.10.2013)
Просмотров: 1052 | Теги: Primus, moldavica, Звичайний, колючий, Терновник, stepposa, spinosa, терен, тёрн | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]


Поиск

Relax

...

Теги

Мир игры и Заработка!!!


Статистика


Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0

Счетчик тИЦ и PR
Заработок в Интернете
Copyright MyCorp © 2024 | Конструктор сайтов - uCoz