Воскресенье, 28.04.2024, 22:48Главная | Регистрация | Вход

Исцеление     

Вход

Опрос

Оцените мой сайт
Всего ответов: 50

Реклама

Наш банер



Раздел
Главная » Статьи » Растения на М

МЕДУНКА

МЕДУНКА ЛІКАРСЬКА,  смоктунчики, щемелина звичайна;  медуница лекарственная  Pulmonaria officinalis —  багаторічна трав'яниста рослина  родини шорстколистих. Стебло  ребристе, 10—40 см заввишки,  прямостояче, вкрите жорсткими  залозистими волосками. Прикореневі листки, зібрані в розетку,  серцевидно-яйцевидні, на довгих  черешках, загострені, вкриті білуватими плямами. Стеблові листки  дрібніші, середні та верхні — сидячі, напівстеблообгортні. Квітки  зібрані завійками на верхівках  стебел, чашечка п'ятироздільна,  дзвониковидна. Віночок трубчастий, спочатку червоний, потім  фіолетовий, після запилення —  блакитний. Плід складається з 4  кулястих горішків. Цвіте у березні — червні.  

Поширення. Західноєвропейський  вид, може трапитися на крайньому заході України, але певні  місцезнаходження на території  СРСР не відомі.  Заготівля і зберігання. Зрізують  надземну частину під час цвітіння рослини. Збирають і здорові прикореневі листки (після одцвітання). Заготовляють сировину  в сонячну погоду. Зібрану траву уберігають від злежування,  бо вона легко запарюється і чорніє. Сушити слід зразу ж після заготівлі. Для цього сировину розстилають тонким шаром  на решітках у провітрюваному  приміщенні, часто перевертаючи.  В сушарнях температура не повинна перевищувати 50°. Занадто  повільне сушіння веде до почорніння зілля. При зберіганні  суху сировину треба добре провітрювати. Рослина неофіцинальна.  

Хімічний склад. Молоді прикореневі листки містять каротин і  до ЗО мг% вітаміну С. Трава  (Herba Pulmonariae maculosae) містить до 5 % кремнекислоти (половина з цієї кількості — у розчинній у воді формі), дубильні  речовини (6—10% ), алантоїн (до  1% ), сапонін, органічні кислоти,  синильну кислоту, цукор, слиз,  борнезит, кверцетин, кемпферол  та мінеральні солі.  

Фармакологічні властивості і використання. Рослина виявляє протизапальну, відхаркуючу, в'яжучу, сечогінну, пом'якшуючу, кровотворну та метаболічну дію; є  вказівки на можливу протиканцерогенну дію. Витяжки з сировини  діють корисно на слизові оболонки дихальних шляхів та на  процес звапнення туберкульозного вогнища, зменшують запа\ення і збільшують опірність на  дію шкідливих летких речовин  і пилу, полегшують розріджування виділень, які залягають у  верхніх дихальних шляхах. Препарати з медунки застосовують  як допоміжні ліки при захворюваннях легень, вони ефективні  особливо тоді, коли є такі симптоми, як катар горла і бронхів,  утруднене відхаркування, хрипота й сухий кашель. Сировина, як  правило, вживається в сумішах з  іншими лікарськими рослинами  (споришем, хвощем, кропивою,  деревієм, підбілом, солодкою тощо). Медунка входить до складу  відхаркувальних препаратів, які  випускаються в Австрії і ФРН.  Рослина офіцинальна у ФРН. Молоде прикореневе листя використовують на салати.  Лікарські форми і застосування.  ВНУТРІШНЬО - відвар трави (1 столова ложка трави на 1 склянку води,  варити 10 хвилин) пити по півсклянки  2 рази на день як відхаркувальний  засіб; відвар (по 10 г трави медунки,  листя подорожника великого і підбілу  звичайного на 1 л води, повільно довести до кипіння, варити 3 хвилини,  настояти 10 хвилин, додати меду) пити  по півсклянки через регулярні інтервали як допоміжний засіб при грипі,  бронхіті, фарингіті й охриплості.  

МЕДУНКА М'ЯКЕНЬКА  медуница мягкая  Pulmonaria mollis, синоніми:  P. dacica, P. mollissima багаторічна трав'яниста рослина  родини шорстколистих. Уся рослина бархатисто опушена, у верхній частині клейка від залозистих волосинок. Стебла 15—50 см  заввишки, прямостоячі, іноді вгорі розгалужені. Листки прикореневі видовженоеліптичні, звужені  в крилаті черешки, стеблові —  яйцевидно-ланцетні, сидячі. Квітки — в негустих завійках, зібраних на верхівці стебел щитком  Чашечка дзвониковидна, віночок  лійковидний, голубувато-фіолетовий, його відгин надрізаний на  широкі лопаті. Плід — горішок.  Цвіте у квітні — травні.  

Поширення. Росте в лісах, на узліссях у Карпатах та в лісових  і лісостепових районах Правобережжя, в Степу — дуже рідко.  Заготівля і зберігання — так, як у  статті Медунка лікарська. Рослина неофіцинальна.  709  Хімічний склад близький до хімічного складу медунки лікарської  та медунки темної. З'ясовано, що  медунка м'якенька інтенсивно нагромаджує марганець (до 11 % від  ваги золи), в золі є й калій, залізо та мідь.  

Фармакологічні властивості і використання. Дія рослини близька  до дії медунки лікарської. Марганець є активатором і складовою  частиною окислюючих ферментів,  бере участь у реакціях декарбоксиляції, гідролізу, сприяє засвоєнню деяких вітамінів, утворенню  еритроцитів. У народній медицині  рослину широко використовують  від кашлю (жменя трави на півлітра води, у вигляді настою),  листя прикладають до ран, а соком промивають рани; порошком  з листя засипають різні рани. За  успішне лікування ран у деяких  місцевостях М. м. називають йодтравою. Прикореневі листки придатні до їжі (салати, супи).  Лікарські форми і застосування — так  як у статті Медунка лікарська.

МЕДУНКА ТЕМНА  медуница тёмная  Pulmonaria obscura —  багаторічна трав'яниста шорстковолосиста рослина родини шорстколистих. Стебло прямостояче,  15—30 см заввишки, біля основи —  3 великими коричневими лусками. Листки чергові, прості, цілокраї; прикореневі — широкояйцевидні, 5—21 см завдовжки, загострені, біля основи звужені в ширококрилаті черешки; стеблові —  сидячі. Квітки двостатеві, правильні, пониклі, у верхівкових  небагатоквіткових завійках; віночок лійковидний, спочатку рожевий, потім — пурпурово-фіолетовий або синій. Плід сухий, з  4 горішків. Цвіте у квітні —  травні.  

Поширення. Росте в листяних і  мішаних лісах, по чагарниках у  лісових і лісостепових районах,  зрідка — в Степу.  Сировина. Використовують траву,  зібрану в період цвітіння рослини. Рослина неофіцинальна.  

Хімічний склад. Трава містить  дубильні речовини, рутин, слиз,  каротин, аскорбінову кислоту,  сполуки марганцю, заліза, міді,  ванадію, титану, срібла, нікелю,  стронцію тощо.  Фармакологічні властивості 1 використання. Препарати трави медунки мають протизапальні, кровоспинні, ранозагоювальні, в'яжучі й пом'якшувальні властивості, позитивно впливають на процеси кровотворення. Настій трави  вживають при гемороїдальних,  носових та інших кровотечах, геморагічному діатезі, недокрів'ї,  захворюваннях дихальних шляхів,  запаленнях шлунка і кишечника,  при проносах. Як зовнішній засіб  настій трави рослини використовують для промивання гнійних ран  і наривів та для спринцювань при  білях у жінок.  Лікарські форми і застосування.  ВНУТРІШНЬО— настій (1 столова ложка трави на 400 мл окропу, настоюють  1 годину, проціджують) по півсклянки 3—4 рази на день.  ЗОВНІШНЬО — настій (готують, як у  попередньому прописі) для промивань,  компресів, примочок і спринцювань
Категория: Растения на М | Добавил: Fox (07.09.2013)
Просмотров: 691 | Теги: лекарственная, смоктунчики, звичайна, ЛІКАРСЬКА, officinalis, МЕДУНКА, Pulmonaria, Медуница, М'ЯКЕНЬКА, щемелина | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]


Поиск

Relax

...

Теги

Мир игры и Заработка!!!


Статистика


Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0

Счетчик тИЦ и PR
Заработок в Интернете
Copyright MyCorp © 2024 | Конструктор сайтов - uCoz